Usuwanie subitu na przykładzie naszej realizacji

Zgłosiła się do nas Pani Kasia, która wraz z mężem odziedziczyła w Sopocie mieszkanie. Mieszkanie 60m2, stare budownictwo. Państwo Wiśniewscy nie planowali remontować nieruchomości, ponieważ spełniała ich wszystkie wymagania. Do przeprowadzki doszło w grudniu 2022 roku. Po dwóch tygodniach mieszkania w ich wymarzonym m3 Pani Kasia zauważyła, że u młodszego dziecka pojawiła się wysypka na ciele. Natomiast u dorosłych zaczęły się dolegliwości oddechowe oraz złe samopoczucie. Państwo Wiśniewscy udali się do lekarza, który nie do końca wiedział jak pomóc. Leki nie działały, zaczęli czytać co może być powodem ich złego stanu zdrowia. Bezskutecznie. Mijały dni, a dolegliwości nie ustępowały. Dodatkowo goście odwiedzający nieruchomość zwrócili uwagę na fakt dziwnego zapachu unoszącego się w powietrzu. Zapach ten był podobny do zapachu smoły, asfaltu. Na parkiecie zauważyli również dziwne plamy, które wyglądały jak pleśń. Drogą dedukcji zaczęli znowu przeszukiwać internet, znaleźli sporo informacji na temat subitu, który jak się okazało, jest substancją trującą.

Objawy zdrowotne, wydobywany zapach, plamy na parkiecie wszystko się zgadzało. Nie czekając, Państwo Wiśniewscy znaleźli naszą firmę w internecie. Podczas rozmowy telefonicznej zdążyłem ustalić, że mamy do czynienia z subitem. Nasz doradca pojechał na wizję lokalną, podczas której wykonał odkrywkę parkietu. Odkrywka parkietu to nic innego jak podważenie klepki parkietowej.

Diagnoza: trzeba zerwać stary parkiet, usunąć subit i wyszlifować beton.

 

Czym tak naprawdę jest subit, o którym wspominamy?

To pewnego rodzaju lepik o czarnej barwie. Jak go rozpoznać? Jest on bardzo trudny do usunięcia i wydziela specyficzny, nieprzyjemny zapach, a swoim kolorem i konsystencją przypomina smołę. Najczęściej o obecności subitu mieszkańcy dowiadują się wyczuwając wcześniej specyficzny smolisty zapach, w miejscach intensywniej użytkowanych może pojawić się czarny pyłek. Dlaczego subit daje o sobie znać dopiero teraz, po tylu latach? Często stary parkiet ulega różnym deformacjom i rozszczelnieniu, wówczas subit staje się bardziej wyczuwalny.

W latach 80. – budowa i urządzenie domu były prawdziwym wyzwaniem. Dostępnych materiałów było niewiele, a ich jakość pozostawiała wiele do życzenia. Niestety o niebezpiecznych właściwościach używanych w budownictwie materiałów przekonujemy się często po wielu latach. Takim groźnym odkryciem kilka lat temu był azbest, o którego szkodliwym działaniu aktualnie wiedzą już chyba wszyscy. Subit to nazwa handlowa mieszaniny asfaltów, która zawiera groźny dla zdrowia benzopiren. Bitumiczna substancja klejąca stosowana była w budownictwie na szeroką skalę w latach 80. i 90. i służyła do klejenia parkietów oraz klepki parkietowej. Wykorzystywanie tego materiału w Polsce i w Europie zostało zakazane w 1996 roku.

Po wizji lokalnej umówiliśmy się z Państwem na usługę usuwania subitu. Nasza praca zajęła dwa dni, cała usługa nie jest skomplikowana. Odbywa się bezpyłowo, przy użyciu wysokiej klasy sprzętu. Używamy odkurzaczy z filtrami wysokowydajnymi hepa, których przepuszczalność pyłu jest w granicach 99.95%. Ponadto do zrywania subitu używamy dużych szlifierek planetarnych, z ostrzami PCD. Dzięki ich użyciu posadzka zostaje wyszlifowana na płasko i nie zawsze jest konieczna wylewka samopoziomująca. Wszystkie prace muszą być wykonywane w odzieży ochronnej i maseczkach. Usługa ta jest bezpieczna dla otoczenia pod warunkiem, że jest wykonywana przez profesjonalistów w tej dziedzinie.

 

Proces usuwania subitu:

Jest to proces dość czasochłonny, ponieważ subit ma niezwykłe właściwości klejące
Usuwanie subitu za pomocą profesjonalnych szlifierek planetarnych
Jeżeli konieczne, zagruntowanie podłogi oraz użycie wylewki samopoziomującej
Utylizacja wszelkich odpadów powstałych w wyniku usuwania subitu i innych klejów. W sposób bezpieczny dla Ciebie i środowiska naturalnego.

Zalety usunięcia subitu:

Wizyta kontrolna

Po dwóch tygodnia od realizacji, nasza firma pojechała sprawdzić jak bardzo klienci są zadowoleni. Wszystkie zalety o których wspominamy wyżej zostały spełnione. Zadowolony klient to dla nas priorytet. W naszej pracy najistotniejszy aspekt to ten, że nie tylko poprawiamy standard nieruchomości, ale przede wszystkim przyczyniamy się do ratowania zdrowia i życia mieszkańców.

Warto również wspomnieć, iż w sieci jest wiele artykułów na temat tego iż subit z czasem przestaje być szkodliwy. Nic bardziej mylnego. Niezależnie ile lat subit znajdował się pod parkietem, w chwili jego odkrycia powinien zostać niezwłocznie usunięty. Choć badania wykazały, że z czasem subit wietrzeje, to wciąż jest on zbyt niebezpieczny dla żywych organizmów by mógł być stosowany we wnętrzu. Co więcej pod żadnym pozorem nie można na powierzchni starego parkietu mocowanego szkodliwym lepikiem montować nowej podłogi!

Ile kosztuje usunięcie subitu i wyrównanie posadzki?

Z pewnością są Państwo ciekawi z jakim kosztem wiążę się wykonanie takiej usługi. Do każdej wyceny podchodzimy bardzo indywidualnie. Staramy się sprostać oczekiwaniom klienta. Zdajemy sobie sprawę, iż często jest to nieplanowany wydatek. Mieszkanie Państwa Wiśniewskich miało metraż 60m2, cała usługa to koszt 3000 zł. Nie jest to wysoka cena za spokój i bezpieczeństwo. Tym bardziej że przebywanie w pomieszczeniu, w którym wydziela się toksyczna substancja może spowodować powstanie licznych chorób.

Reasumując jest to inwestycja na lata, która przyczynia się do poprawy jakości życia oraz podnosi standard nieruchomości. W przyszłości ta zaleta może rzutować na sprzedaż nieruchomości w świetnej cenie. Wyobraźcie sobie Państwo jak ciężko, mogłoby być sprzedać nieruchomość w której gołym okiem widać plamy na parkiecie. A przede wszystkim czuć dziwny zapach. Co więcej nikt z nas nie chciałby sprzedawać mieszkania po okazyjnej cenie, aby pozbyć się problemu. Nieruchomość to inwestycja, warto!

Usuwanie subitu - podsumowanie

Scroll to Top
Przewiń do góry
Call Now Button