Czy subit jest trujący?

Subit to smołowata substancja stosowana przez ostatnie 50 lat jako klej do parkietu.

Czym jest subit Subit i jego składniki?

Głównym najbardziej szkodliwym jest benzopiren, ten sam składnik, który występuje w dymie tytoniowym i jest odpowiedzialny za wszelkiego rodzaju choroby u palaczy. Kolejne substancje to węglowodory aromatyczne oraz ich pochodne. One również są wysoko szkodliwe dla zdrowia. To te substancje w głównej mierze są odpowiedzialne za brzydki zapach lepiku.

Subit był stosowany na szeroką skale za czasów związku radzieckiego w Europie Wschodniej oraz Europie Zachodniej jako tani i mocny klej do parkietu, desek i nie tylko . W roku 1996 został on całkowicie zakazany oraz wycofany ze sprzedaży na podstawie regulacji ministerstwa zdrowiem w Polsce, oraz całej Uni Europejskiej, ale znane są przypadki stosowania subitu aż do roku 2003 przez parkieciarzy, co jest oczywiście niedopuszczalne. Lepiszcze asfaltowe – odpad rafineryjny wymieszany w odpowiednich proporcjach z plastyfikatorami maczkowymi oraz włóknistymi z dodatkiem rozpuszczalników ogólnie stosowany do przyklejanie przez parkieciarzy deszczułek oraz parkietu i terakoty. Nazwa handlowa produktu to Subit 83. W latach 80 zmieniono nazwę na Subit 91. Subit 83 został wprowadzony zaraz po wojnie do sprzedaży. Jego największym problemem był brzydki intensywny zapach. Po przyklejeniu parkietu pomieszczenie musiało się wietrzyć co najmniej 3 tygodnie zanim można było tam zamieszkać. Subit 91 miał łagodniejszy zapach i skrócono dzięki temu czas oczekiwania na zamieszkanie po położenie parkietu, ale dalej był bardzo trujący dla zdrowia, ponieważ nie pozbyto się benzopirenu.

Czy subit jest na pewno trujący?

Mimo tego, że subit był oddanie do użytku oraz przebadany W laboratoriach za czasów związku radzieckiego . Substancja ta jest bardzo chorobotwórcza i stwierdzono, iż odpowiada za takie choroby jak rak nosa, ust jamy ustnej, krtani, białaczkę oraz choroby trzustki, wątroby. Również jest bardzo alergiczna, oraz często powoduje stany zapalne. W dzisiejszych czasach jest całkowicie wycofana użytku.

Usuwanie subitu

W chwili stwierdzenia iż w pomieszczeniach mieszkalnym lub użytkowym występuje subit natychmiast powinniśmy wezwać specjalistę, który bezpłatnie potwierdzi nam iż owa substancja jest w 100% subitem . Są dwie metody usuwania subitu: frezowanie oraz szlifowanie.

Frezowanie polega na mechanicznym usunięciu subitu frezarką do betonu . Frezarkę stosujemy tylko wtedy kiedy subit jest położony na grubość powyżej 2 cm. Po użyciu frezarki konieczne jest wylanie wylewki samopoziomującej.

Szlifowanie szlifierka planetarna – jest to metoda bardziej przyjazna dla posadzki oraz bardziej efektywna. Pozwala całkowicie usunąć subit z posadzki. Po przez zeszlifowaniu lepiku z posadzki oraz przeszlifowanie posadzki na głębokość 3 mm co pozwala na usunięcie warstwy subitu który była zanieczyszczona subitem . Wraz ze szlifierka współpracują duże odkurzacze co najmniej dwu turbinowe . Cały Lepik trafia bezpośrednio do pojemnika lub worka.

Scroll to Top
Przewiń do góry
Call Now Button